Official Pike County Municipal Election 2019
 
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Total Voter Turnout 8705   772 496 460 951 672 681 417 398 555 572 197 216 299 376 586 97 463 497
JUDGE OF THE SUPERIOR COURT - Vote for TWO
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Amanda Green Hawkins - D 3080   303 146 137 328 239 193 127 118 233 321 68 87 117 127 163 29 184 160
Daniel D. McCaffery - D 2891   283 137 130 313 232 178 118 118 203 293 69 82 116 124 150 20 176 149
Megan McCarthy-King - R 4928   422 313 276 563 390 439 273 245 267 204 109 106 130 194 399 56 252 290
Christylee Peck - R 4570   391 289 260 515 363 418 262 230 231 183 96 108 124 184 368 47 222 279
 
JUDGE OF THE COURT OF COMMON PLEAS - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Kelly Gaughan - D / R 7572   679 427 403 820 607 601 374 347 505 513 175 181 209 294 522 80 402 433
 
CRIME VICTIM RIGHTS BALLOT QUESTION
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
YES 5867   543 306 296 641 449 507 300 260 387 411 112 164 183 279 390 59 276 304
NO 1598   134 117 87 212 142 115 85 72 58 64 38 33 64 63 96 15 100 103
 
JUDGE OF THE SUPERIOR COURT RETENTION ELECTION
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Anne E. Lazarus - YES 5430   477 325 290 620 407 431 268 239 349 373 134 122 170 238 326 55 300 306
Anne E. Lazarus - NO 1356   124 16 90 163 133 132 59 73 93 92 23 21 25 74 85 13 66 74
Judy Olson - YES 5318   467 329 291 585 410 443 273 238 335 341 142 122 145 228 328 60 295 286
Judy Olson - NO 1411   116 78 84 172 126 121 52 73 98 115 18 16 38 70 80 8 67 79
 
JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT RETENTION ELECTION
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Kevin Brobson - YES 5014   428 314 273 569 385 404 246 229 319 325 135 112 134 219 314 55 266 287
Kevin Brobson - NO 1595   147 86 101 176 144 149 62 76 110 126 21 21 42 67 86 11 86 84
Patricia A. McCullough - YES 5357   473 324 282 596 404 440 269 243 343 361 145 121 153 227 329 55 297 295
Patricia A. McCullough - NO 1373   115 75 94 162 128 127 50 70 93 98 16 16 36 68 79 9 64 73
 
COUNTY COMMISSIONER - Vote for TWO
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Steven R. Gucchini - D 3556   329 165 146 375 285 234 143 144 260 346 79 93 140 170 233 29 205 180
Matt Osterberg - R 5413   429 335 319 663 430 420 268 241 280 248 132 149 188 222 375 59 311 344
Ronald R. Schmalzle - R 4750   441 291 264 503 342 466 275 260 233 189 101 101 136 183 397 54 234 280
 
DISTRICT ATTORNEY - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Raymond Tonkin - R 6236   514 370 361 721 476 513 303 299 346 315 155 164 203 263 451 75 333 374
 
COUNTY TREASURER - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
John Gilpin - R 6222   513 379 359 700 476 546 300 301 338 313 154 155 194 260 457 74 329 374
 
PROTHONOTARY / CLERK OF THE COURTS - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Jane H. Quattrocchi - D 3123   315 159 139 317 243 182 128 126 247 331 58 71 124 135 163 31 189 165
Denise Fitzpatrick - R 5305   428 321 310 615 409 474 280 261 276 220 130 134 160 235 406 58 264 324
 
RECORDER OF DEEDS / REGISTER OF WILLS  - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Sharon Schroeder - R 6267   524 380 357 713 475 529 303 306 344 320 151 158 203 265 449 71 334 385
 
COUNTY AUDITOR  - Vote for TWO
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Judy Leary-Wagner - D 3112   298 165 137 337 243 196 126 127 233 314 68 76 115 131 175 28 193 150
Denise DeGraw Fey - D 2940   282 140 127 302 233 181 125 115 203 293 68 82 117 140 167 25 180 160
Thomas Foran - R 4709   393 285 268 550 367 427 264 237 252 195 99 112 133 191 363 52 239 282
Gail Sebring - R 4843   405 299 267 550 377 443 266 235 250 194 112 119 136 199 390 56 242 303
 
CORONER  - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Chris Brighton - R 6369   528 381 363 721 484 532 304 306 351 329 159 168 211 269 452 77 342 392
 
60-3-02 MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Greene Palmyra
Randy Schmalzle - D / R 1866   702 631 533
 
60-3-04 MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE - Vote for ONE
Total Vote   Delaware 1 Delaware 2 Lehman 1 Lehman 2 Porter
Paul Menditto - D / R 1943   441 403 512 511 76
 
SCHOOL DIRECTOR for DELAWARE VALLEY SCHOOL DISTRICT  - Vote for FIVE
Total Vote   Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Shohola Westfall
John Palmadessa - D 1913   204 182 381 315 62 85 143 175 193 173
Dawn Bukaj - D / R 2889   325 290 599 409 139 145 135 217 299 331
Cory Homer - D / R 3025   314 273 656 405 159 155 160 233 307 363
John Jack O'Leary - D / R 3041   332 294 632 440 146 158 152 220 330 337
Brian Carso - D / R 2656   266 263 587 345 121 143 138 195 286 312
Jack Fisher - R 2485   283 271 541 337 107 112 134 191 222 287
 
SCHOOL DIRECTOR for EAST STROUDSBURG SCHOOL DISTRICT  - Vote for FIVE
Total Vote   Lehman 1 Lehman 2 Porter
Debbie Kulick - D / R 770   356 349 65
Lisa VanWhy - D / R 785   365 358 62
Rebecca Bear - D 497   207 261 29
Sharone Jones - D 486   203 255 28
Damary Bonilla - D  504   197 277 30
Wayne Rhoner - R 548   256 234 58
Keith Karcut - R 468   225 191 52
Robert Eden - R 484   234 199 51
Kimberly Deblasio - L 156   67 76 13
 
SCHOOL DIRECTOR 2 YR for EAST STROUDSBURG SCHOOL DISTRICT  - Vote for ONE
Total Vote   Lehman 1 Lehman 2 Porter
Lisa VanWhy - D / R 1027   473 472 82
 
SCHOOL DIRECTOR for WALLENPAUPACK SCHOOL DISTRICT  - Vote for FIVE
Total Vote   Blooming Grove Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Palymyra
John Drake - D / R 2297   613 540 353 285 506
Gary Bellman - D / R 2228   584 519 353 282 490
Genevieve Reese - D / R 2226   581 551 352 273 469
John F. Spall - D / R 2254   588 524 353 298 491
Michael Spencer - D / R 2187   604 499 347 281 456
 
 
BORO AND TOWNSHIP RESULTS
Blooming Grove Twp
SUPERVISOR - Vote for ONE  TAX COLLECTOR - Vote for ONE   AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE
Timothy Morey - R 534 Linda Delling-DeLabar - R 546   Daniel Berg - NF - WI 37  
                           
JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE    
Janine McLaughlin - R 523 Nancy C. Little - R 530        
                           
 
Delaware Twp  # 1
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE   AUDITOR - 4 YR - Vote for ONE  
Richard Koehler - R 363 Yvonne Teta - R 367   Michael Dickerson - R 374      
                           
CONSTABLE - Vote  for ONE JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE   IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Michael Cairns - R 370 Roseann B. Henigan - R 6        
                           
 
Delaware Twp # 2
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE   AUDITOR - 4 YR - Vote for ONE  
Richard Koehler - R 352 Yvonne Teta - R 344   Michael Dickerson - R 354      
                           
CONSTABLE - Vote  for ONE JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE   IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Michael Cairns - R 351 Joyce R. Lewis - R 355   Ida Walker - D 247  
                           
 
Dingman Twp #1
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE   AUDITOR - 4 YR - Vote for ONE
Ed Nikles - R 705            
                           
JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE    
Laura M. Orben - R 687 Sandra Lefort - D 369      
        John Babbitts, Jr. - R 537            
       
 
Dingman Twp #2
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE   AUDITOR - 4 YR - Vote for ONE
Ed Nikles - R 479            
                           
JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE    
Jeanne Zingaro - R 478 Daryl Phipps - R - WI 1        
                           
       
 
Greene Twp
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE   CONSTABLE - Vote  for ONE  
Donald Simon - D 205 Steven Nesco - R 511   Edward Geisler - R 516      
Barry Krauttler - R 459                            
                           
JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE   IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Sandra Smith - R 528 Lorraine Piccolo - D 302        
    Maria Osborne - R - WI 3            
                           
 
Lackawaxen Twp #1
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Michael Mancino - D / R 394 Michael Deredita - R - WI 6 Lindsay Cron - R 288 Christine Rosikiewicz - R 280
 
Lackawaxen Twp #2
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Michael Mancino - D / R 325     Jessican Lynn Earl - D - WI 16    
       
 
Lehman Twp # 1
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE   AUDITOR - 2 YR - Vote for ONE  
Aaron L. Springs - D 277 Matthew Jacobson - D 253   Larry W. VanWhy - D 350      
Dick Vollmer - R 259 George Kelly - R 269                    
                           
JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE   IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Debra Bastian - R 342 Lisa R. Miller - D 252        
    Karen L. Siegel - R 275            
                           
 
Lehman Twp # 2
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE   AUDITOR - 2 YR - Vote for ONE  
Aaron L. Springs - D 352 Matthew Jacobson - D 333   Larry W. VanWhy - D 404      
Dick Vollmer - R 211 George Kelly - R 216                    
                           
JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE   IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Robert Snee - D 401 Roseann E. VanWhy - D 399        
    Daniel Medrano - R- WI 5            
 
Matamoras Boro #1
MAYOR  - Vote for ONE COUNCILMAN - Vote for THREE JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Janet E. Clark - R 149 Eric M. Kudrich - D 88 Pamela Lawler - R 147 Beverly A. Dexter - D 76
    Dayne Losee - D 104     Shirley A. Tschudy - R 111
    David A. Clark - R 122                
 
Matamoras Boro #2
MAYOR  - Vote for ONE COUNCILMAN - Vote for THREE JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Janet E. Clark - R 151 Eric M. Kudrich - D 108 Otto Newell - R 137    
    Dayne Losee - D 114    
    David A. Clark - R 139        
 
 
Milford Boro
COUNCILMAN - 4 YR - Vote for FOUR COUNCILMAN - 2 YR - Vote for ONE   CONSTABLE - Vote  for ONE  
Adriane Wendell - D 139 Joseph Dooley - D / R 189   Paul Curran - R - WI 2      
Nancy Schoenleber - D 118                            
Meagen Kameen - D 132                            
Peter Cooney - D / R 166                            
Katrina Foster - R 142                          
Joseph Dooley - R 151                          
                           
JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE   IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Robert Reno - D - WI 2            
                           
 
Milford Twp
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE AUDITOR - 4 Year Term - Vote for ONE  
Rachel Hendricks - D 208 Sharon Long-Abeson - D - WI 2 Harry Forbes - R - WI 2
Don Quick - R 150            
   
JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Lorelei K. Davis - R 270 Ed Gragert - D 143
    Mary P. Murray - R 217
   
 
Palmyra Twp
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote for ONE
Thomas Simons - R 460 Bernadine A. Lennon - D 269 Patricia Smedman - R - WI 10 Deborah Marks - R - WI 2
       
 
Porter Twp
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote for ONE
Cheryl Schmitt - I 52 George Schmitt - D - WI 12 Lara Ann Dodsworth - R - WI 16    
                           
 
Shohola Twp
SUPERVISOR - Vote for ONE  AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote for ONE
Keith Raser - D / R 406 Ingrid Warshaw - R 308 Dario A. Boronat - D 162 Kathleen Fetissoff - D 244
            Bernadette Knapp - R 268   Barbara Hopkins - R - WI 2
                                 
 
Westfall Twp
SUPERVISOR - Vote for TWO AUDITOR - 6 YR - Vote for ONE AUDITOR - 2 Year Term - Vote for ONE  
Roland Edwards - D 161        
David Twiss - D 164            
Jerry Dotey - R 304              
Paul Schaldonat - R 266                
   
JUDGE OF ELECTIONS - Vote  for ONE IINSPECTOR OF ELECTIONS - Vote of ONE
Linda Bostinto - R 371