Official Pike County Primary Election 2018
 
 
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Democratic Votes 1324   118 54 71 125 92 115 56 38 91 146 27 45 67 44 93 8 77 57
Republican Votes 2709   238 157 152 294 200 280 143 170 123 95 49 45 79 107 278 31 142 126
Total Votes 4033   356 211 223 419 292 395 199 208 214 241 76 90 146 151 371 39 219 183
UNITED STATES SENATOR - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Bob Casey, Jr. - D 1217   111 48 67 119 87 102 51 35 81 129 26 42 61 39 89 6 69 55
Jim Christiana - R 456   37 31 28 58 46 38 12 26 18 13 11 15 16 20 40 6 18 23
Lou Barletta - R 2052   184 114 113 216 138 220 121 126 101 72 29 21 59 86 229 23 113 87
 
GOVERNOR - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Tom Wolf - D 1208   109 46 65 114 85 107 50 35 83 130 24 39 62 37 90 7 70 55
Scott R Wagner - R 1047   110 50 51 125 88 92 57 72 54 40 13 14 30 35 100 17 55 44
Paul Mango - R 1165   87 72 75 123 93 119 50 55 58 40 29 20 33 58 117 10 61 65
Laura Ellsworth - R 359   32 22 14 40 9 45 27 31 10 7 5 8 13 13 55 3 17 8
 
LIEUTENANT GOVERNOR - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Kathi Cozzone - D 296   29 19 15 23 18 23 14 7 20 32 11 12 21 7 16 2 12 15
John Fetterman - D 254   22 8 20 27 14 21 13 8 15 22 4 9 13 7 16 2 25 8
Mike Stack - D 208   16 6 9 18 12 25 13 6 11 28 3 5 6 2 28 1 12 7
Ray Sosa - D 64   8 1 2 4 3 7 2 1 8 7 1 5 2 3 0 2 2 6
Nina Ahmad - D 376   37 13 19 40 36 29 9 14 25 39 2 11 19 19 28 0 20 16
Kathy Coder - R 572   47 33 26 70 50 50 35 27 26 22 17 10 20 22 57 9 24 27
Diana Irey Vaughan - R 391   39 25 21 39 29 30 13 17 13 12 10 10 12 33 37 2 32 17
Jeff Bartos - R 1050   91 57 54 108 77 119 60 68 58 43 9 9 28 31 127 10 52 49
Peg Luksik - R 253   27 20 23 24 11 28 10 17 8 5 3 10 9 15 23 1 12 7
 
REPRESENTATIVE IN CONGRESS  - 8th District - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Matt Cartwright - D 1152   108 44 61 112 82 100 48 34 69 126 25 40 59 36 85 6 67 50
John Chrin - R 1696   141 94 89 182 124 203 91 110 70 61 37 27 41 76 160 14 98 78
Robert Kuniegel - R 322   35 19 18 44 26 32 17 10 15 2 4 8 15 11 32 5 15 14
Joe Peters - R 513   44 36 29 56 41 31 26 34 25 19 7 8 20 16 73 7 20 21
 
SENATOR IN THE GENERAL ASSEMBLY - 20th District - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Lisa Baker - R 2447   218 141 144 270 178 249 135 151 110 83 42 39 74 100 252 29 124 108
 
REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY - 139th District - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Shohola Westfall
Orlando Marrero - D 766   102 103 75 95 42 27 21 37 53 32 73 60 46
Mike Peifer - R 1939   221 262 181 249 133 155 45 38 74 96 250 125 110
 
REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY - 189th District - Vote for ONE
Total Vote   Delaware 1 Delaware 2 Lehman 1 Lehman 2 Porter
Adam Rodriguez - D 96   16 18 17 41 4
Christa Caceras - D 234   32 46 64 89 3
Rosemary Brown - R 527   145 144 120 88 30
 
MEMBER OF DEMOCRATIC STATE COMMITTEE  - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Tracey Vitchers - WI 198   23 8 5 32 8 2 0 2 0 6 3 3 17 25 33 0 22 9
 
MEMBER OF REPUBLICAN STATE COMMITTEE - Vote for ONE
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Harry Forbes - R 2024   188 110 110 225 151 180 105 123 103 68 38 31 63 90 220 23 98 98
Julie Forbes - R 1805   166 102 101 217 128 172 91 110 72 74 30 29 56 83 193 21 80 80
 
REPUBLICAN COUNTY COMMITTEE PERSON AT LARGE - Vote for not more than SIX
Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Chris Brighton - R 1591   138 95 88 189 104 144 89 98 81 63 30 29 43 70 185 16 64 65
Kelly Gaughan - R 1804   162 112 115 193 133 164 103 107 83 70 34 30 47 67 204 18 85 77
Penney Luhrs - R 1618   139 108 101 205 113 134 83 94 66 58 29 25 46 75 179 14 79 70
Kevin T. Stroyan - R 1863   166 116 112 230 131 142 103 120 73 60 31 27 62 87 195 17 108 83
Bob Byrne - R 44   6 6 7 5 4 0 0 2 5 0 0 0 0 3 5 0 0 1
Francine Byrne - R 6   0 1 1 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
 
 
BORO AND TOWNSHIP RESULTS
Blooming Grove Twp
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than THREE DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than THREE   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than NINE
George McDonald - WI 2 Ronni Terr - D 76   Timothy Morey - R 145  
James Slevin - WI 2 Sally K. Schwartz - D 88   Michael Zibrin - R 131  
James M. Freeman- WI 1 Barbara Gropper - WI 29   Mark E. Moulton - R 133  
              Patricia L. Knight - R 128  
              Richard Caridi - R 179  
              Tammy Gillette - R 145  
              Michael Christopher - R 128  
              Nicolas Mazza - R 152  
              John Joseph Hannick - R 140  
                           
 
Delaware Twp  # 1
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWELVE
Steven Deslandes - WI 5       Michael Bukaj - R 92  
              John Wells - R 112  
              Vasilios Bill Margiotis - R 63  
              Michael Dickerson - R 89  
              Dawn Bukaj - R 90  
              Yvonne Teta - R 75  
              Rick Koehler - R 88  
              Dennis Lee - R 89  
              Tim Singleton - R 90  
              Bob Byrne - WI 3  
              John Henderson - WI 5  
 
Delaware Twp # 2
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWELVE
Nicholas DiBlasio - WI 9 Cheryl Glenn - WI 10   Michael Bukaj - R 89  
    Rosa Ray Johnson - WI 1   John Wells - R 91  
              Vasilios Bill Margiotis - R 60  
              Michael Dickerson - R 93  
              Dawn Bukaj - R 86  
              Yvonne Teta - R 71  
              Rick Koehler - R 78  
              Dennis Lee - R 84  
              Tim Singleton - R 88  
              Bob Byrne - WI 6  
              John Henderson - WI 2  
 
Dingman Twp #1
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FOUR DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FOUR   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than SIXTEEN
John A. Tucker - D 114 Elaine M. Tucker - D 111   Laura M. Orben - R 178  
Michael McDonald - WI 2 Renee M. Hoover - D 91   Walter Tomilowicz - R 118  
Robert Carl - WI 1 Mary Jo Thomas - WI 1   Kurt E. Brink - R 154  
              Todd Smirman - R 114  
              Sharon Schroeder - R 161  
              James Leiser - R 205  
              Thomas Mincer - R 161  
              Bette L. Eagan - R 140  
              Thomas Foran - R 138  
              Marian Foran - R 133  
              Denise Fitzpatrick - R 171  
              Bruce DeSarro - WI 2  
 
Dingman Twp #2
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FOUR DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FOUR   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than SIXTEEN
Christopher Yadanza-WI 2 Karen Fallen - WI 4   Laura M. Orben - R 96  
Randall Brown - WI 3 Susan Brown - WI 2   Walter Tomilowicz - R 95  
Jerry Weinstock - WI 1 Chrisanne Cubby - WI 1   Kurt E. Brink - R 87  
              Todd Smirman - R 74  
              Sharon Schroeder - R 88  
              James Leiser - R 111  
              Thomas Mincer - R 99  
              Bette L. Eagan - R 69  
              Thomas Foran - R 88  
              Marian Foran - R 75  
              Denise Fitzpatrick - R 100  
              Regis Hanna - WI 2  
       
 
Greene Twp
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than EIGHT
Donald Simon - WI 3 Nancy Simon - WI 2   John Gilpin - R 232  
              Debra Gunnip - R 145  
              Gary Carlton - R 147  
              Heather Reichman - R 139  
              Barbara J. Gilpin - R 216  
              Michael Peifer - WI 7  
       
 
Lackawaxen Twp #1
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than NINE
Brian Fazio - WI 1       Kraig Obermiller - R 84  
John Kramer - WI 1           Kelly Obermiller - R 86  
              Thomas F. Farley - R 94  
              Kathleen Hummel - R 98  
              William L. Thomas - R 84  
              Jeffery Shook - R 104  
              Marjorie Wassmer - R 89  
              Michael Mancino - R 89  
              Harry Kestler - WI 3  
 
Lackawaxen Twp #2
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than NINE
Rolf Moeller - WI 2 Marian Keegan - WI 1   Kraig Obermiller - R 83  
Ronald Short - WI 2 Kaitlin Lehmann - WI 1   Kelly Obermiller - R 74  
              Thomas F. Farley - R 90  
              Kathleen Hummel - R 96  
              William L. Thomas - R 77  
              Jeffery Shook - R 126  
              Marjorie Wassmer - R 67  
              Michael Mancino - R 86  
              Harry Kessler - WI 3  
       
 
Lehman Twp # 1
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FIFTEEN
Keith Branch - WI 15 Erica Broussard - WI 13   Arthur Garris Jr. - R 101  
Matthew Jacobson - WI 14 Michelle Registe - WI 9   Debra Bastian - WI 1  
William Taylor - WI 7           Joe Peritore - WI 1  
              Tonya Miller - WI 1  
              Troy Miller - WI 1  
 
Lehman Twp # 2
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FIFTEEN
Steven F. Affros - D 93 Donna A. McKeithan - D 66   Arthur Garris Jr. - R 81  
Frederick A. Lewis - D 102 Cheryl Hall - D 84    
Larry VanWhy - D 113 Roseanne E. VanWhy - D 106    
Nelson M. McKeithan - D 87 Joyce A. Morgan - D 82    
Franklin Scott Lee - WI 17 Bonnie Wargo - D 95    
Theresa R. Laino - D 72
 
Matamoras Boro #1
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for ONE DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for ONE   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than SEVEN
    Catherine McRae - D 23   Lynn Homer - R 26  
  Cory Homer - R 29  
  David Clark - R 32  
  Robert Homer - R 24  
  John Jack O'Leary - R 27  
  Tiffany Ferguson - WI 1  
 
Matamoras Boro #2
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for ONE DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for ONE   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than SEVEN
    Helen Gassmann - D 42   Lynn Homer - R 27  
  Cory Homer - R 26  
  David Clark - R 30  
  Robert Homer - R 28  
  John Jack O'Leary - R 22  
  Tiffany Ferguson - WI 3  
  Erin Homer - WI 3  
 
 
Milford Boro
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for ONE DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for ONE   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than SIX
Reggie Cheong-Leen - D 61 Nancy Schoenleber - D 56   George A. Lutfy - R 52  
  Matthew M. Osterberg - R 59  
 
Milford Twp
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than SIX
Ed Gragert - D 35       Harry Forbes - R 82  
  Melissa Chiarello - R 59  
  Julie Forbes - R 71  
  Marty Gaughan - R 66  
  Allan Schatz - R 51  
  Matthew Contreras - WI 1  
 
Palmyra Twp
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than EIGHT
Kevin J. Shaw - D 73 Debi Riggs Shaw - D 81   Ronald Schmalzle - R 185  
Bruce Taylor - D 72 Eleanor Koelling - WI 23   Christopher Strong - R 176  
  JoAnn M. Rose - R 186  
  Raymond Tonkin - R 172  
  Kennith Coutts - R 210  
  Michelle Tonkin - R 160  
  Eric Ehrhardt - R 211  
       
 
Porter Twp
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for ONE DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for ONE   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE
Robert Toomey - WI 1            
                           
 
Shohola Twp
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than SEVEN
John Hahn - WI 1 Kathleen Fetissoff - D 63   Jessica Adler Decker - R 66  
  Christopher P. Decker - R 70  
  Keith W. Raser - R 90  
  Keith Decker - R 56  
  Ingrid Warshaw - R 60  
  Ann Seaman - WI 6  
  Shirley Masuo - WI 2  
                                 
 
Westfall Twp
DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEWOMEN - 4 Year Term - Vote for not more than TWO   REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEMEN - 4 Year Term - Vote for not more than SEVEN
          Linda Bostinto - R 80  
  Robert Bostinto - R 82  
   
Precincts Reporting   18 of 18